Kalendarz wydarzeń
Kalendarz wymaga włączonej obsługi Java Script
Zabytkowe centrum odtworzone
Dodano: 2 Grudzień 2013 08:20:44


    Dzięki wsparciu Unii Europejskiej zabytkowe centrum Zwierzyńca odzyskuje swój blask. W piątek 29 listopada odbyło się oficjalne podsumowanie projektu, wartego ponad 3,5 miliona złotych.

    W konferencji, kończącej ponad dwuletnie inwestycje uczestniczyli europoseł Arkadiusz Bratkowski, dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Lubelskiego Alina Pitura, zastępca kierownika zamojskiej filii Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Eugeniusz Polakowski, przedstawiciele powiatu zamojskiego i sąsiednich gmin, a także honorowi obywatele miasta, projektanci i wykonawcy. Efekty kilkuletnich działań podsumował na konferencji burmistrz Jan Skiba.
 - Wykonaliśmy wiele, ale to dopiero początek drogi. Trzeba jeszcze zadbać m.in. o budynki zarządu Ordynacji Zamojskich, rozwiązać sprawy związane z układem komunikacyjnym, w tym z deptakiem, który należałoby wydłużyć, a także zagospodarować miejsce po pałacu myśliwskim - wylicza Jan Skiba. Jego zdaniem pomysłów jest wiele, ale na ich realizację są potrzebne pieniądze. - Bez wsparcia ze źródeł zewnętrznych, sami nie będziemy w stanie wiele zrobić, dlatego liczymy na unijne środki, które będą dostępne w nowej perspektywie finansowej - mówi burmistrz Zwierzyńca.
    Na razie w ramach projektu "Odtworzenie zabytkowego centrum Zwierzyńca - serca Roztocza", wykonano inwestycje, które kosztowały prawie 3 miliony 650 tysięcy złotych, z czego około 70 procent tak zwanych kosztów kwalifikowanych samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
    Za te pieniądze udało się m.in. oczyścić Staw Kościelny, wymienić nawierzchnię na deptaku przy ul. Aleksandry Wachniewskiej, wykonać platformy widokowe na skarpach Stawu Kościelnego, postawić w centrum miasta drewniane kioski handlowe, a także wymienić balustrady i ułożyć nową posadzkę na moście, prowadzącym do "Kościoła na wodzie". Wykonano też pełną instalację teletechniczną, umożliwiającą zamontowanie monitoringu, systemu przepływu ludności i systemu zabezpieczeń oraz szerokopasmowego, bezprzewodowego dostępu do internetu.

Jednym z patronów piątkowej konferencji była Informacyjna Agencja Samorządowa.